Еден починат, 12 нови заболени и 8 излекувани од коронавирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на Ковид-19.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациент.
Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г).
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15694,  бројката на оздравени пациенти е 13128, на починати е 646, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1920. Досега во земјата се направени вкупно 164.639 тестирања.

 

Поврзани објави

Следна објава
Tetovo, MK
петок, јуни 14, 2024
few clouds
23 ° c
52%
3.13mh
13%
24 c 14 c
саб
27 c 17 c
нед
27 c 18 c
пон
28 c 18 c
вто
Don`t copy text!