Теми и интервјуа

Иницијативен одбор бара од надлежните уредување и инфраструктура во тетовско Фалише каде се погребуваат православните верници

Се формираше иницијативен одбор на граѓани од Тетово која побара кај надлежните да се изгради соодветен објект и да се...

Прочитај повеќе

Богата архива и библиотека во планинарскиот клуб Љуботен потенцијал за отворање на планинарско-скијачки музеј

Во просториите на планинарскиот клуб Љуботен во Тетово се чуваат десетици предмети стари и по 100-тина години кои претставуваат спомен...

Прочитај повеќе

Истражување-Колку граѓаните чувствуваат бенефит од средствата кои се потрошени за активните мерките и услуги за вработување на Агенцијата за вработување

„Колку граѓаните чувствуваат бенефит од средствата кои се потрошени за активните мерките и услуги за вработување на Агенцијата за вработување“...

Прочитај повеќе

Тетовскиот комитет на Македонската револуционерна организација бил задолжен за производството на пушките мартинки за комитите

Откако во 1893 во Солун е формирана Македонската Револуционерна Организација (МРО), во Тетово до основање на комитет дошло во 1895...

Прочитај повеќе

Илија Дуковски, кој детството го поминал во Тетово, сега во Америка работи на откривање на метаболизмот на бактериите и последиците врз здравјето на човекот

50 годишниот Македонец Илија Дуковски е дел од тимот на научници на Бостон Универзитетот каде периодов се работи на создавање...

Прочитај повеќе

Интервју со Владимир Ѓорчески-Ципа: Неверојатни резултати на репрезентацијата со оглед на состојбите во одбојката

Македонската и тетовска одбојкарска легенда Владимир Ѓорчески-Ципа се радува заедно со целокупната македонска јавност на пласманот на репрезентацијата во одбојка...

Прочитај повеќе
Tetovo, Macedonia
понеделник, февруари 17, 2020
Mostly Cloudy
11 ° c
44%
2.49mh
-%
9 c 0 c
вто
3 c -1 c
сре
3 c -2 c
чет
5 c -5 c
пет
Don`t copy text!